Praca kierowcy zawodowego jest trudna i wyczerpująca. Wiąże się ze spędzaniem wielu godzin za kierownicą, w nienaturalnej, wymuszonej pozycji. W połączeniu z utrudnionym dostępem do zdrowej żywności oraz aktywności fizycznej, może to bardzo szybko negatywnie odbić się na zdrowiu. Właśnie z tego powodu, AS24 Polska, już po raz drugi zorganizowało akcję #ZdrowyKierowca, aby zachęcić do zadbania o siebie w trasie.
Pilotażowy projekt #ZdrowyKierowca, który uruchomiliśmy w zeszłym roku, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Pokazał on również, jak wiele możemy jeszcze poprawić w kwestii dbania o zdrowie. Czasem niewielka zmiana przynosi bowiem wielki efekt. Siłownia, którą uruchomiliśmy w tym roku, powstała ze względu na rozmowy z kierowcami, którzy podkreślali, że tego typu obiektów brakuje. Obecnie sprawdzamy możliwość uruchomienia takich siłowni na innych naszych stacjach.
Równie istotne są dla nas spotkania z kierowcami. Chcąc podejmować jakiekolwiek działania, musimy przede wszystkim wsłuchać się w głos grupy docelowej. Praca kierowcy jest często marginalizowana, choć jest niezwykle trudna i obciążająca. Dlatego właśnie zależało nam na tym, by i w tym roku spotkać się z kierowcami na naszych stacjach. Tym razem do naszego zespołu dołączyło dwóch fizjoterapeutów, którzy wykonywali między innymi zabieg kinezjotapingu. Każdy kierowca otrzymał od nas również paczkę, zawierającą świeży sok, wodę, zdrową przekąskę, a także taśmę fizjoterapeutyczną wraz z instrukcją podstawowych ćwiczeń opracowanych z myślą o ich pracy. Zależało nam na tym, by zaproponowane ćwiczenia mogły być wykonywane nawet w miejscach, gdzie nie ma specjalnej infrastruktury. Duże zainteresowanie, połączone z historiami usłyszanymi od samych kierowców pokazują, że cały czas pozostaje wiele obszarów, w których możemy ich wspomóc w dbaniu o zdrowie. A jak wiemy zdrowy kierowca to przede wszystkim bezpieczny kierowca.” - mówi Filip Mikosz z AS24 Polska.
Wyzwania są ciągle te same
Kierowcy podczas rozmów najmocniej zwracali uwagę na bóle w odcinku lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa. Jest to oczywiście konsekwencja wymuszonej stylem pracy postawy ciała. Bardzo częstą zgłaszaną dolegliwością był ciągły ból w odcinku szyjnym kręgosłupa, co również jest zrozumiałe. Przyczyn tych należy szukać w kilku miejscach. Po pierwsze niska świadomość znaczenia aktywności fizycznej przy siedzącym trybie pracy. Po drugie złe ustawienie fotela kierowcy, któremu towarzyszą błędy przy wysiadaniu i wsiadaniu do szoferki, wreszcie po trzecie, złe nawyki żywieniowe, które prowadzą do otyłości. Dlatego w ramach akcji #ZdrowyKierowca wspólnie z moją koleżanką Eweliną prowadziliśmy konsultacje fizjoterapeutyczne oraz udzielaliśmy doraźnej terapii przeciwbólowej wraz z kinezjotapingiem. Szybkie rezultaty były jasnym sygnałem dla kierowców, że ich praca nie musi wiązać się z ciągłym bólem i jest to najwyższy czas, żeby udać się do fizjoterapeuty, a także lekarza w celu poprawy swojego stanu zdrowia” - podsumowuje Tomasz Zabłocki - fizjoterapeuta.